Кузня талантів

Не кодом єдиним: ким працювати в ІТ?

Хочете в ІТ, але… Але завжди знаходиться якесь «але» – не можете наважитися, не вистачає досвіду, не вважаєте себе достатньо технічно «підкованим», хвилюєтеся, адже переходите в ІТ з іншої сфери, в якій працювала багато років, не знаєте, яку спеціальність обрати та узагалі не впевнені, що для вас є місце в ІТ?
Багато хто не вірить, що для них є місце в ІТ, зокрема, через стереотип, що в цій сфері потрібні лише технічні спеціальності. Але це не так. IT-сфера, мов магнітом, вабить усіх до себе не лише високими зарплатами, а й різноманітними напрямками розвитку. Щоб знайти себе у цій галузі, не обов’язково вміти кодувати і розробляти продукти різної складності. Не кодом єдиним: насправді в ІТ є дуже багато цікавих професій, без яких ІТ-компанії просто не зможуть існувати, і в яких можуть себе реалізувати як інженери, педагоги, фінансисти, так і гуманітарії, митці та інші люди, не схильні до точних наук. А як саме – ми вам зараз розповімо…

Хто є хто в ІТ?

Розгалуження ролей в ІТ-компаніях майже безмежне і кожен може знайти для себе потрібне місце. Якщо ви обираєте нетехнічну спеціальність в IT, у самому коді розбиратись не потрібно, але важливо мати загальне розуміння процесів в галузі. І хоча багато що залежить від особливостей тієї чи іншої ІТ-компанії, загалом спеціальності в ІТ за належністю до різних напрямків можна умовно класифікувати на такі групи:
Технічні та довколатехнічні

Сюди належать власне розробники – frontend та backend. Якщо фронтенд-розробка завжди «на передньому плані», то бекенд — «невидимий двигун» і серце вашого сайту.  

Пліч-о-пліч з розробниками співпрацюють тестувальники – ті, хто займається ручним та автоматизованим тестуванням. Ще є devOps інженери – фахівці, які моніторять роботу додатків; project managers, чиїм головним завданням є управління проєктом в цілому та бізнес-аналітики – сполучна ланка між клієнтом, менеджером проєкту і командою розробників.

Дизайн, маркетинг та розкрутка

До цієї групи входять веб-дизайнери та дизайнери інтерфейсів, яких ще називають UI/UX-дизайнерами. А власне маркетинг та розкрутка – це поле для діяльності контент-мейкерів, піар-менджерів та бізнес-девелоперів.

Customer Service

Сustomer-сервіс – це підтримка, яку компанія надає користувачам до та після покупки. До групи професій у цьому напрямку можна зарахувати customer relationship managers – фахівці, які займаються питаннями аналітики взаємин із клієнтами та техрайтери – розробники технічної документації.

І звісно ж, в ІТ є також «класичні» професії, як-от HR менеджер – людина-мотиватор, яка допомагає адаптуватися новому співробітнику та розвиває корпоративну культуру.

Операція «ІТ-перекваліфікація»

«Айтішниками» не народжуються – на них цілком успішно… перекваліфіковуються! Так, той факт, що ви раніше працювали в іншій галузі – не «гирі» на ногах, які вас стримують, а, навпаки, парашут, який допоможе вам м’яко та безпечно приземлитися при застрибуванні у нову для вас галузь ІТ. Люди, які зважилися перейти в ІТ з іншої професії (вони ж – світчери, від англ. switch), як правило, дуже мотивовані, націлені на результат, знають свої сильні та слабкі сторони і – головне – можуть використовувати попередній досвід у своїй новій сфері. 

У кожній із вищеописаних груп в ІТ є спеціальності, на яких найкраще себе проявити зможе людина з певним складом характеру та набором компетенцій:

1
Інженери та вчителі математики можуть використати свої аналітичні здібності, знання програмного забезпечення та вміння системно мислити і вникати в деталі у роботі тестувальника або системного адміністратора. Якщо ви – впевнений користувач ПК з художніми здібностями та креативним мисленням, можете перекваліфікуватися у графічного дизайнера чи дизайнера додатків.
2
Робота над функціоналом не закінчується написанням останнього рядка коду. Після тестування оновленого додатку працю розробників ще належить презентувати споживачам і вибрати відповідний метод монетизації. Для цього команді потрібні маркетологи, бізнес-аналітики та проєктні менеджери. Ці ролі органічно переймають екс-фінансисти або ж загалом люди із бізнес-логікою.
3
Гуманітарій – це не вирок 🙂 Гуманітарії зі знанням англійської мови можуть знайти себе як customer relationship manager або ж як техрайтер; якщо ви розбираєтеся в людях і вам подобається психологія взаємин у колективі – робота HR саме для вас; вмієте писати тексти так, щоб навіть Станіславський повірив – з вас вийде чудовий контент-мейкер.

«М’які» навички проти «жорстких»

Бажання та здатність змінити професію – це свідчення адаптивності, гнучкості розуму, прагнення до lifelong learning, а все це – must-have для ІТ-фахівця. Нині у кандидатах роботодавці все частіше шукають збалансоване поєднання «жорстких» і «м’яких» навичок, адже ІТ — це перш за все про взаємодію, як в команді, так і з замовником. Які ж soft skills насамперед потрібні для інтеграції в ІТ-сферу?

Ініціативність, критичне мислення та адаптивність: тому що ІТ – сфера інновацій.

Бажання навчатися, вміння знаходити швидкі та нешаблонні рішення складних завдань: тому що ІТ – динамічна галузь.

Тайм-менеджмент, уміння розставляти пріоритети, відсутність страху перед відповідальністю: тому що робота IT-фахівця завжди пов'язана з особистою відповідальністю за створений продукт.

Комунікабельність, навичка командної роботи, стресостійкість: тому що саме люди завжди є найбільшою цінністю ІТ-компанії.

Так, переходити з однієї сфери в абсолютно іншу часто страшно через відсутність профільного досвіду: новачок може відчувати себе некомфортно в оточенні більш досвідчених, на його думку, колег. Проте ваші навички з економічного, педагогічного або філологічного минулого можуть бути повноцінно застосовні в конкретній ІТ-професії, тому не бійтеся шукати і знаходити себе в ІТ-сфері!